O myšánečinkách:)
Chov myší
No, tak to zase nejni takovej problém. Myši jsou nenáročná, bázlivá a energická zvířátka. Mnoho lidí si o nich nemyslí zrovna dobré věci. Ale už dost toho úvodu.
Co myš potřebuje:
•Nádobu, ve které bude bydlet.▼více níže.
pokud bydlíte v rodiném domě a bývá u vás i vám často zima, pořiDtě si Terárko. Nepropouští tak moc zimu. Rozměry asi 50x25x20. Na výšku musí být nejméně 25 cm, myši by vyskočily!! A nezapomeňte, že čím větší přýbytek tím lépe.. Umístění: Ve výšce psacího stolu(70-60cm↑). Ne na zem, myška/y by se vás lekly při příchodu a nemuseli byste si jich také tak moc všímat. Navic by myši mohly snadno utéct.Ne na skříňě a police atd. Myši by dýchaly vydýchaný vzduch a také byste si jich všímali méně.
Pokud bydlíte v paneláku, vyhovovala by vám klec. Hlavně si dejte pozor na mezeru mezi mřížemi. Může být max 6 mm. Umístění platí pro jak pro terárko tak pro klec.Rozměry:40x30x25cm. Dvou patrovky jsou pro myš zajímavější..
A NOVINKA!!
Myší byt: Je vytvořen z Velké krabice ve které jsou malé krabičky!!PAPÍROVÉ!! Je to umístěné ve výši asi 1 M, . Nejlepší je aby byl byt či hrad umístěn na základně-malý stůl. Nohy by měly být od okraje, jinak by si myšky našly klouzačku ke svobodě. Myší byt musí obsahovat toaletu(krabička s pískem nebo hoblinami), jídelní a pitnou část, hrací část(plnou ruliček možná i klacíků...) a také pokud možno sportovní část-Místnost s běhacím kolem-KOLOTOČEM.
myší hrad: Je velice zajímavé sledovat jak myšky žijí v tomto hradě. Protože se bojí skoku, mohou bydlet ve výšce 1 M bez mríží!!. Je vytvořen z vík od velikých krabic. největší jde naspod, po ní následuje menší, menší a můžou být věžičky nebo jen tak piramida.. První část musí mítpřechod do druhé části(třeba žebříček nebo šikmé plošinky s něčím na čem by se myš udržela. ) z druhé do třetí atd. Samozřejmě musí mít zase takové části jako myší byt. Na špičce může mýt třeba rozbitý květináč jako špičku věže. Víka musí být pevná aby vše udržela a také musí být na stojanu uprostřed.
TEPLOTA:Klasická teplota v příbytku by měla být asi 18-22°C, jinak platí pravidlo pokud se v místnosti cítí majitel dobře, tak se bude cítí i myška dobře.
Myš potřebuje nádoby, ze kterých bude jíst a pít. Ze začátku dejte raději myšce do příbytku také mělkou misku s vodou. Myška nemusí umět pít z napáječky ale také jí dejte napáječku dovnitř. Pokusí se napít se. Více si o jídle přečtěte v odstavci Jídlo.
Naše pravidla pro chování myšky:
•Souhlasí všichni členové rodiny přijetí myšky do rodiny?
•Není někdo z rodiny alergický na zvířecí srst?
•máte denně alespoň hodinu na hraní s myškou?
•Má myš vybavenou klec tak, aby se zabavila?(zábava=tunely, kola na běhání )
•dokážete přestat kouřit nebo alespoň ne v místnosti kde zvíře chováte?
•Šli by jste k veterináři a zaplatili i třeba drahé léky?
•Starali byste se o nemocnou myš i kdybyste ji museli ji čistit od moči, průjmových výkalu nebo dokonce i hnisu a odřekli i výkendový výlet?
POKUD JSTE SI NA VŠE ODPOVĚDELI ANO, MYŠ SE U VÁS BUDE MÍT DOBŘE.
Sameček či samička?
Pokud chcete chovat jen jednu myš, vyberte si raději samečka. jedné Samičce by bylo smutno a více samečků by se popralo o to, komu klec/terárium patří.
Samiček může být více pohromadě.Samičky jsou spíše mírnější povahy. Jsou i méně cítit. Při chovu a pravidelném čištení teritoria nejsou cítit ani jedni. Samičku poznáme dle mlíčnic(na kojení mláďat :).
Myší sameček je poněkud temeramentnější a snáze se učí všelijakým kouskům. Jeho sklon dělat si všude pachové značky je ale méně příjemnější. Samečka poznáme dle výstupku pod ocáskem(šourek) .
To, že samečci rychleji a více koušou, nejni pravda. Myši obou pohlaví mohou pokousat, pokud se cítín ohrožené nebo jsou špatně uchopeny. Pokud jste samozřejmě nezkušení, nebo jste myšku nikdy do rukou nechytali, tak se naučte myšku uchopit jakoby z vrchu, prsty ji podeberte a otočte si ruku tak aby jste měli myšku na dlani(myška se přizpůsobí). Pokud si ale troufáte na ,,tzv. vědecké uchopení" jak tomu říkám, tak se myška chytá za kořen ocásku a pod přední tlapičky jí musíte dát nějakou podložku. Podlě mě to ale myškám neprospívá :(. tento způsob moc nedoporučuju.
MYší zábava
•jak se zabavit s myškami?
tak třeba já sbírám ruličky od toaletního papíru, ze kterých pak udělám ohromně veliké bludiště, kde budou mí myšáci řádit!
•víte, že myšky jsou vlastně "cirkusáci?"
•poproste první osobu, ať natáhne mezi rukama dlouhý provaz. chyťte myšku za ocásek, ale jen rychle a dejte ji na ten provaz - musí být tlustý, aby se myšce dobře lezlo. Druhý konec - nejdál od myšky- zavěsíte třeba za kliku. Myšky nerady lezou dolů, takže vyšplhají nahoru a to je celkem sranda, protože se drží ocáskem :3 krásný :D Dále pak můžete dát třeba "žebřík", dvě dlouhé tyčinky, ale jen kousínek od sebe, 3-5 cm stačí! pak na ně dejte myšku. Myška vesele přeběhne na druhou stranu. hlavně nedělejte skluzavky, myšky se nerady kloužou - jak jsem zjistila -
•víte, co je největší legrace, nejlepší trénink a nejúžasnější věc pro myšky? běhání! vždycky v létě jezdíme k babičce do Loštic, kde mají fotbalové hřiště s pěkně hladkou trávou. Tam běhám s Raokeem, vypadá to, jakoby mě poslouchal - na stůj se zastaví, běhá jen po určitou vzdálenost a navíc tím baví malé děti :) na ty děcka ale pozor, mohou na myšku šlápnout, ikdyž občas jsou opatrná ;)
pro andyskas - do sklepa bych myši vůbec nedávala! nesmíš jim totiž odepřít tohle - výšku aqárka či klece ve výšce 75 cm(zhruba), čerstvý vzduch, dostatek pohybu - ten jim zajišťuje kolotoč, který jsi napsala, - ale potřebují i dostatek tvé společnosti, budou na tobě záviset po celý svůj život.